Predstavljanje knjige “Uveliko i u malo: lik i likovnost renesansnog Cresa”

PREDSTAVLJANJE KNJIGE
srijeda, 20. studenoga 2019. u 18:30
DPUH, PRERADOVIĆEVA 44, ZAGREB

Laris Borić i Jasenka Gudelj
Uveliko i u malo: lik i likovnost renesansnog Cresa

Knjiga je prva sveobuhvatna studija sretnog razdoblja grada Cresa od polovine 15. do prvih desetljeća 17. stoljeća iz perspektive povjesničara umjetnosti. Autori knjige ocrtali su arhitektonsku i vizualnu kulturu ovoga naselja u vrijeme kada od drevnog središta otočja, sada malaričnog i prometno zapostavljenog Osora, preuzima ulogu sjedišta mletačkog kneza i biskupa. Posljedično širenje i mijene gradskog tkiva kao i nova arhitektonska, klesarska i slikarska ostvarenja u gradu stvaraju pritom nove identitetske matrice. One su ovdje protumačene u svjetlu konsolidacije mletačke vlasti na istočnoj jadranskoj obali, vjerskih previranja i katoličke obnove, ali i zamaha na polju umjetnosti i kulture koji je bio stimuliran istraživanjima antičkih uzora. U konačnici, renesansni Cres definira se kao jedno od čvorišta kvarnerske klesarske i kiparske produkcije, plodno i utjecajno tržište za mletačke umjetnine ali i širi virtualni prostor promišljanja grada, povijesti i umjetnikove uloge u društvu.
Knjigu predstavljaju Igor Fisković, Ana Marinković te autori Laris Borić i Jasenka Gudelj.

Izdavač: Sveučilište u Zadru, Zadar, 2019.