Dr. sc. Silvije Pranjić rođen je 23. svibnja 1976. godine u Livnu (Bosna i Hercegovina). Osnovnu školu i opću gimnaziju završio je u Tomislavgradu, a 1995. godine upisao je dvopredmetni studij povijesti umjetnosti i geografije na tadašnjem Filozofskome fakultetu u Zadru Sveučilišta u Splitu. Diplomirao je 2000. godine temom pod naslovom “Srednjovjekovna franjevačka arhitektura na području Bosne i Hercegovine”. Tijekom i nakon studija nekoliko je godina honorarno radio u klesarsko-konzervatorskoj radionici Krševan d.o.o. iz Zadra. U navedenoj tvrtki bio je u stalnome radnom odnosu od 2005. do 2011. godine. Potonje navedene godine s dvojicom je kolega utemeljio Travej d.o.o., poduzeće za konzervatorsko-restauratorske radove na kamenoj plastici, gdje radi do danas. Tijekom rada kontinuirano se stručno usavršavao, pa je tako 2008. godine stekao europski certifikat za uporabu lasera u konzervaciji kamene plastike i metala (SmartCleanII i Michelangelo), zatim je položio stručni ispit za konzervatora-restauratora za užu specijalnost kamena plastika, a 2010. godine stekao je i licencu Ministarstva kulture Republike Hrvatske za radove na spomenicima kulture. Konačno, 2010. godine stekao je i drugi europski certifikat za uporabu lasera u konzervaciji polikromije i fresaka (THUNDER ART i EOS 1000 LQs). Radio je konzervatorsko-restauratorske poslove na brojnim eminentnim spomenicima kulture, pokretnim i nepokretnim.
Godine 2012. na Sveučilištu u Zadru upisao je Poslijediplomski doktorski studij Humanističke znanosti, studijski smjer povijest umjetnosti, koji je i završio 17. ožujka 2021. godine obranom doktorskog rada pod naslovom “Kamenarstvo i klesarstvo u Zadru od antike do baroka – eksploatacija, obrada, prijevoz, trgovina i građenje kamenom” (mentor: dr. sc. Pavuša Vežić, redoviti profesor u miru). Sudjelovao je na znanstvenom skupu 13. dani Cvita Fiskovića, Orebić, 4.-7. listopada 2012. (Majstorske radionice: između autorstva i anonimnosti. Majstorske radionice u umjetničkoj baštini Hrvatske) s podneskom „Organizacija klesarskih radionica u kasnom srednjem vijeku“. Također je sudjelovao i na međunarodnome projektu o pločastom vapnencu Roof of Rock. Objavio je dva rada u zbornicima radova.
Od 14. prosinca 2021. angažiran je kao vanjski suradnik na Odjelu za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru u zvanju naslovnog poslijedoktoranda, gdje izvodi nastavu iz diplomskih kolegija Konzervatorska praksa i Konzervatorski praktikum.