POZIV NA SIMPOZIJ „SREDNJOVJEKOVNI UMJETNIČKI SPOMENICI DALMACIJE“

10.-12. svibnja 2024.

POZIV NA SIMPOZIJ „SREDNJOVJEKOVNI UMJETNIČKI SPOMENICI DALMACIJE“
10.-12. svibnja 2024.

Nin, Zadar, Split, Trogir, Šibenik
Povodom 140. godišnjice objave drugog proširenog izdanja knjige Srednjovjekovni umjetnički spomenici Dalmacije Rudolfa Eitelbergera von Edelberga, Klub studenata povijesti umjetnost. Filozofskog fakulteta u Zagrebu (KSPUFF) organizira (gotovo) istoimeni simpozij. Spomenuta knjiga, osim svoje vrijednosti kao jedan od prvih sustavnih pregleda srednjovjekovnih spomenika Dalmacije, vrijedna je i zbog iznošenja političkog i kulturnog konteksta Dalmacije druge polovine XIX. stoljeća. Ovaj studentski projekt zadao je kao cilj ukazivanje na promjene koje su nastupile u povijesti umjetnosti od tog vremena, što uključuje napretke u samoj metodologiji i mogućnostima struke, neizmjerne pomake u znanju o spomenicima te na kraju svega i njihove dosadašnje restauracije i devastacije. Uz to, cilj je i popularizacija srednjovjekovne umjetnosti stvaranjem jasnog i lako razumljivog pregleda ključnih spomenika. To će biti postignuto snimanjem kratkih edukativnih videozapisa na temelju nekih od tekstova, što se organizira (neovisno i) paralelno uz sam simpozij. Simpozij će se odvijati od 10. do 12. svibnja 2024. godine u Ninu, Zadru, Splitu, Trogiru i Šibeniku. Zbog putopisne prirode knjige, simpozij će biti organiziran u obliku putovanja dalmatinskom obalom te će se odvijati pred samim spomenicima, koji uključuju katedrale, krstionice, zvonike te druge manje, ali relevantne spomenike tih gradova.

Zainteresirani studenti mogu se javiti studentskoj predstavnici:

Roberta Tomičić
Mobitel: