Odjel za povijest umjetnosti

 

Institucionalni projekt Sveučilišta u Zadru:

ArtAdria – Likovni i arhitektonski fenomeni istočne obale Jadrana od antike do ranoga novog vijeka

 

2. projektna aktivnost: Predromanika Kneževine Hrvatske

 

  • Izv. prof. dr. sc. Ivan Josipović sudjelovao je na međunarodnom znanstvenom skupu Ljubo Karaman - pedeset godina poslije koji je u organizaciji splitskog Književnog kruga, Instituta za povijest umjetnosti iz Zagreba i Zavoda za znanstveni i umjetnički rad HAZU u Splitu održan 23. i 24. rujna 2021. godine u Palači Milesi u Splitu. Održao je izlaganje pod naslovom "Što je ostalo od Kolijevke? - prilog teorijskim raspravama o ranosrednjovjekovnoj umjetnosti na istočnoj obali Jadrana".

 

  • Izv. prof. dr. sc. Ivan Josipović i doc. dr. sc. Silvia Bekavac sudjelovali su u planiranim istraživanjima današnje pravoslavne crkve Sv. Stefana u Golubiću kod Knina, s ciljem ispitivanja strukture njezinih zidova i utvrđivanja građevnih faza koje su u dužem vremenskom periodu na njoj poduzimane.
    Nakon što su prikupljeni podaci o broju i okolnostima pronalaska predromaničkih ulomaka u Golubiću, sa sigurnošću je utvrđeno mjesto pronalaska svakog od njih, a što će pridonijeti njihovoj detaljnijoj kataloškoj obradi, a onda i boljoj analizi u svrhu njihove atribucije i precizne datacije. Da bi se ispitala pretpostavka o sačuvanosti dobrog dijela zidova starije predromaničke građevine u korpusu današnje parohijske crkve, provedena su sondažna arheološka iskopavanja, tj. otvorene su dvije sonde s južne strane građevine. Tako je jedna sonda otvorena uz južni zid njezina zapadnog masiva (vjerojatno izvornog predromaničkog zvonika), a druga s južne strane njezine apside, iza kontrafora koji se nalazi na spoju apside i broda crkve. Također, poduzeto je i ispitivanje strukture i stratigrafije zidova građevine, i to dijelom uz pomoć termovizijske kamere (što je vrlo inovativan i nedestruktivan metodološki pristup), ali i samim neposrednim pregledom te uzimanjem uzoraka žbuke za analizu s ciljano odabranih mjesta. U svrhu određivanja apsolutnih datuma iz dvaju grobova postavljenih neposredno iznad zdravice a uz samu crkvu, izdvojene su dvije kosti za analizu 14C. Svi slojevi i strukture dokumentirane su u svim oblicima standardne arheološke dokumentacije, koja uključuje vođenje terenskog dnevnika, tekstualni opis i popis svih stratigrafskih jedinica (SJ), popis svih posebnih nalaza (PN), fotografiranje svih stratigrafskih jedinica, zračni snimak kako sondi tako i slojeva i profila, te izradu georeferenciranih 3D modela iskopanih struktura, ali i samog lokaliteta s crkvom. 

    Navedena istraživanja na crkvi Sv. Stefana u Golubiću provedena su, uz dozvolu nadležnog Konzervatorskog odjela u Šibeniku, u razdoblju od 8. do 14. listopada 2021. godine, i to u suradnji djelatnika i studenata Odjela za povijest umjetnosti i Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru (voditelj: izv. prof. dr. sc. Ivan Josipović) te Međunarodnog istraživačkog centra za kasnu antiku i srednji vijek Sveučilišta u Zagrebu i Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu (voditelj: prof. dr. sc. Miljenko Jurković). Naime, navedene projekte aktivnosti iskorištene su, uz suglasnost Stručnog vijeća Odjela za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru, za održavanje jednog dijela terenske nastave iz kolegija Konzervatorska praksa za studente dvaju smjerova diplomskih studija povijesti umjetnosti. Stručna voditeljica arheoloških istraživanja na terenu bila je doc. dr. sc. Silvia Bekavac s Odjela za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru, a snimanje zidova crkve termovizijskom kamerom ostvareno je u suradnji s djelatnicima Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (izv. prof. dr. sc. Dubravko Gajski i dr. sc. Vanja Miljković).

    Rezultati navedenih istraživanja bit će uskoro publicirani.

Foto galerija: