Odjel za povijest umjetnosti

Ivana Hanaček

 

Nastavnik: Ivana Hanaček, d. p. u. 
Zvanje: asistentica
Telefon (Fax): 023 200 542 (023 200 603)
E-mail: ihanacek21@unizd.hr
Bibliografija: Bibliografija

CroRIS
Izvodi kolegije: Pogledati izvedbene planove Odjela za povijest umjetnosti za tekuću akad. god.
Konzultacije: Termini profesorskih konzultacija

Biografija

 

Ivana Hanaček (Zagreb, 1981.) je povjesničarka umjetnosti, istraživačica i kustosica. Doktorandica je na Odjelu za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru gdje od 2021. radi kao suradnica u suradničkom zvanju na mjestu asistentice na kolegijima Teorija umjetnosti, Umjetnost novih medija te Umjetnost 20. i 21. stoljeća. U znanstvenom radu bavi se istraživanjem razvoja koncepata društvenog angažmana unutar korpusa hrvatske moderne umjetnosti, s posebnim fokusom na rad Udruženja umjetnika Zemlja i produkciju socijalističkog realizma (1929. − 1952.). Pri tome uvažava društveno-povijesni pristup i metodologiju feminističke kritike povijesti umjetnosti. Diplomirala je dvopredmetni studij povijesti umjetnosti i povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom studija radila je kao demonstratorica u nastavi na nizu kolegija.

Kao stipendistica Erasmus programa boravila je na studentskoj razmjeni na Sveučilištu u Udinama, Italija, gdje je slušala kolegije iz područja moderne i suvremene umjetnosti Italije (2008./2009.).

Ko-kurirala je program Foto Galerije KIC Klub u Zagrebu (2005.). Kao asistentica kustosice surađivala na  izložbenom programu zagrebačke Galerije Križić Roban (2006.-2007.). Pokrenula je interdisciplinarni istraživački projekt Tajne izložbe (2010.) za što je nagrađena Rektorovom nagradom te Godišnjom nagradom Hrvatskog dizajnerskog društva. 

Članica je kustoskog kolektiva BLOK (od 2010.) gdje je bila zaposlena kao kustosica i urednica na programima UrbanFestival, Umjetnici za kvart, Mikropolitike, Politička škola za umjetnike kao i nagrađivanih projekata Muzej susjedstva Trešnjevka (nagrada SozialMarie) i Problem umjetnosti kolektiva: slučaj Zemlja (nagrada Hans und Lea Grundwig). Članica je uredništva biblioteke Tendencija u kojoj se objavljuje literatura iz povijesti društveno angažiranih umjetničkih praksi. 

Kao stipendistica Goethe-Instituta Kroatien sudjelovala je na međunarodnom edukacijskom projektu u području suvremene umjetnosti i teorije Former West u Berlinu. 

Osvrte, kritike i eseje objavljivala je na Trećem programu Hrvatskoga radija, u dvotjedniku Zarez, u Večernjem listu te časopisima Život umjetnosti, Oris te portalu Bilten. Bila je članica uredništva hrvatskog izdanja Le Monde diplomatique. Kurirala je niz grupnih i samostalnih izložbi domaćih i međunarodnih umjetnika.