Odjel za povijest umjetnosti

ETIČKI KODEKS ČASOPISA ZA AUTORE, UREDNIKE I RECENZENTE

 

Ars Adriatica je znanstveni, “dvostruko slijepo” recenzirani časopis Odjela za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru. Znanstveni i stručni prilozi koji se u njemu objavljuju ne naplaćuju se, ne plaćaju se ni recenzije, a sav je sadržaj časopisa danom objave u potpuno slobodnom mrežnom pristupu, što znači da korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati i distribuirati sadržaj uz navod autorstva i izvora u skladu s CC BY 4.0 licencijom (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.hr).

Etičke norme autorstva

Autori priloga koje uredništvo uzima u razmatranje za prosljeđivanje u postupak dvostruko slijepe recenzije zadovoljavaju sljedeće uvjete: samostalno su ili uz znatan doprinos skupine naznačenih autora sudjelovali u istraživanju i izradi prethodno neobjavljenog rukopisa uz primjenu relevantnih i primjerenih metodoloških postupaka i alata. Iznimno, i uz pristanak uredništva, mogu se objaviti i prijevodi već objavljenih članaka, kao i članci prethodno objavljeni u skraćenoj ili izmijenjenoj verziji, uz navođenje mjesta prve objave.

Dostavom završne verzije članka autor preuzima punu odgovornost za svaki aspekt principa akademske čestitosti, prije svega znanstvene izvornosti istraživačkog pitanja, primijenjenih metoda i prikupljenih rezultata. Bilo kakav oblik plagijata ili nenaznačenog korištenja tuđih znanstvenih ili stručnih doprinosa bez referencija, potpuno je neprihvatljiv. U slučaju da autor ili urednik nakon zaprimanja rukopisa primijeti otklon od dobrih akademskih praksi, o tome je dužan obavijestiti urednički kolegij i ukloniti nedostatak ili povući rad. Ukoliko se takvo što primijeti nakon objave članka, autor ga mora povući ili objaviti ispravak.

Konačno, autor je obavezan osigurati dopuštenje nositelja autorskih prava likovnih priloga, a po objavi za njih preuzima punu odgovornost.

Uredništvo autoru jamči punu anonimnost do trenutka objave rukopisa, a jamči se i pravo na povlačenje teksta u slučaju da nije zadovoljan ocjenama recenzija.

Etičke norme urednika i uredništva

Urednici su odgovorni za znanstvenu kvalitetu i provedbu etičkih normi u čitavom objavljenom sadržaju pojedinog izdanja što je posljedica pomno organiziranih uredničkih procesa tzv. dvostruko slijepe recenzije u kojoj su potpuno skriveni identiteti autora i svakog od barem dvaju recenzenata. Po zaprimanju, a u prvom koraku predrecenzije, urednici procjenjuju postoji li akademski, financijski ili kakav drugi sukob interesa, a u slučaju sumnji tekstove provjeravaju u mrežnim sustavima za otkrivanje plagijata.

U slučaju da urednici primijete odstupanja od etičkih normi propisanih Etičkim kodeksom Ureda za izdavaštvo Sveučilišta u Zadru (https://izdavastvo.unizd.hr/propisi-i-dokumenti) kao i ovim kodeksom, slijedi se dijagram toka koji je odredio The Commitee on Publication Ethics (COPE). Te se smjernice slijede i u slučaju poricanja zbog pogrešnih, netočnih ili obmanjujućih izjava. Pritužbe na uredničke odluke upućuju se izravno uredništvu koje postupa u skladu s dijagramima toka COPE-a.

Urednici u načelu ne objavljuju vlastite priloge znanstvenog karaktera. Iznimno, po procjeni o znanstvenom doprinosu, to može biti dopušteno uz osiguranje svih uvjeta neovisne i dvostruko slijepe recenzije.

Politika objave osobnih podataka u skladu je s normama Opće uredbe o zaštiti podataka Europske unije (GDPR).

Etičke norme recenzenata

Po zaprimanju rukopisa kojeg je autor poslao za objavu kao recenzirani znanstveni ili stručni rad – jer je dio časopisa predviđen i za nerecenzirane priloge poput eseja, prikaza i sličnog – on se u prvom koraku procjenjuje kroz predrecenziju odabranog člana uredništva što uključuje osnovnu provjeru odgovarajuće teme unutar polja povijesti i teorije umjetnosti, znanstvene relevantnosti te izvornosti rada rukopisa.

Članovi uredničkog kolegija potom predlažu dva recenzenta, uzimajući u obzir njihove akademske kompetencije s obzirom na područja istraživanja i primjenu specifičnih metoda. U uputama za recenzente navode se kategorije radova te kriteriji kritičkog, ali konstruktivnog ocjenjivanja, detaljnog obrazloženja primjedbi i sugestija. U slučaju da predloženi recenzenti prepoznaju bilo kakav sukob interesa, podrazumijeva se njihovo samoizuzimanje, a uredništvo svaku recenziju analizira s obzirom na eventualne utjecaje izvanznanstvenih okolnosti ili kriterije ocjenjivanja. U slučaju različitih ocjena uredništvo donosi konačan sud ili rad prosljeđuje na treću recenziju. Razlozi odbijanja rada mogu proizići isključivo iz znanstvenih nedostataka kao što su važnost, originalnost, jasnoća, valjanost ili relevantnost teksta.

 

Pristajanjem na sudjelovanje u bilo kojoj fazi pripreme i objave pojedinih brojeva Ars Adriatice, svi se sudionici obvezuju na ovdje iznesene etičke standarde, kao i druge ustaljene norme akademske zajednice i humanističkih znanosti.